Parapsychologie

Neuvěřitelné výkony jedinců, nadaných zvláštními schopnostmi, přitahovaly odjakživa pozornost širokého publika. Stranou ale nezůstávali ani vědci, jejichž základní výbavou je schopnost pozorování, analýzy a přirozená dávka skepse. Už v minulém století se proto vědci pokoušeli přijít na kloub různým „paranormálním“ jevům. Ty se v drtivé většině podařilo odhalit jako triky šarlatánů nebo chyby v měření.

Anomálním psychologickým jevům, které se označují PSI (para sensual intelligence), se systematicky věnuje parapsychologie, obor, který stále marně bojuje o přijetí do vědeckého mainstreamu.  A právě odsud čerpá inspiraci náš experiment.

Existuje mikro-psychokineze?

Možnost ovlivňovat předměty pouhým vědomým záměrem se nazývá telekineze neboli psychokineze. V našem případě, kdy uvažujeme o velkém statistickém vzorku hodů, by se jednalo o takzvanou mikro-psychokinezi (mikro-PK). Nikdo totiž nečeká, že efekt bude viditelný pouhým okem.

Pokusy s hrací kostkou prováděl od 40. let parapsycholog J. B. Rhine. Později se jeho následovníci soustředili spíše na psychické ovlivňování generátorů náhodných čísel na principu kvantové mechaniky. V průběhu doby se takových studií nahromadila celá řada a na jejich základě bylo provedeno několik meta analýz. O co jde?

Meta analýza se zabývá kritickým shrnutím výsledků řady předcházejících studií a přináší větší stupeň věrohodnosti. Meta analýzy jsou běžné v oblasti lékařství či sociálních věd. Náš experiment je založen na jedné takové meta analýze, kterou provedl vědec Dean Radin v roce 1991

S doktorem Radinem jsme náš pokus konzultovali a brzy uvedeme podrobnosti.

Články na toto téma

Na prestižní univerzitě testují telepatii. Prý úspěšně

Chtěli milión, odešli s prázdnou. Čeští jasnovidci před kamerou selhali

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form
uložit projekt